Порядок розрахунку та оплати навчальної відпустки
Відповідно до статті 23 Закону України „Про відпустки”, в установах і організаціях, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, додаткові відпустки у зв’язку з навчанням оплачують з бюджетних асигнувань на їхнє утримання.
Згідно з п. 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100, заробітна плата за час навчальної відпустки обчислюють, в порядку поділу заробітку за останні 12 календарних місяців перед наданням відпустки (або за менший фактично відпрацьований період) на відповідну кількість календарних днів року або меншого відпрацьованого періоду, за винятком святкових і неробочих днів, визначених статтею 73 КЗпП України, та одержаний результат множать на число календарних днів відпустки. Відпускні за період такої відпустки виплачують в загальному порядку за 3 дні до початку відпустки.
Відповідно до статті 219 КЗпП України працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах із вечірньою та заочною формами навчання, проїзд до місця знаходження закладу освіти і назад 1 раз на рік на настановні заняття, для виконання лабораторних робіт і складання заліків та іспитів - оплачується у розмірі 50% вартості проїзду.
У такому самому розмірі оплачують і проїзд для підготовки та захисту дипломного проекту (роботи) і складання державних іспитів. Поїздку для захисту дипломного проекту або складання держіспитів можна оплатити, навіть якщо протягом року працівнику вже компенсували проїзд на екзаменаційну сесію. Поїздки на зазначені цілі оплачують незалежно одна від одної.
Стаття 219 КЗпП України не містить обмежень щодо виду транспортного засобу і класу вагона (каюти). Оплата проїзду повинна провадитися відповідно до правил оплати проїзду при відрядженнях.
Оплачувати студенту дні проїзду на сесію державний орган не зобов’язаний. Дні, що студент провів в дорозі, не входять до оплачуваної навчальної відпустки. На цей час він на свій розсуд може взяти або частину основної щорічної оплачуваної відпустки або відпустку без збереження заробітної плати. Заяву про надання будь-якої з названих відпусток студент пише одночасно із заявою на навчальну відпустку.
Працівникам, які складають вступні іспити до вищого навчального закладу, ні проїзд, ні дні на проїзд підприємство не оплачує. Вони на цей час можуть взяти відпустку за свій рахунок (ст. 25 Закону України „Про відпустки”).
Розяснення надав головний державний інспектор праці ТДІзПП у Львівській області Р. Петрусик
|